UMK na szlaku św. Jakuba
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przystąpił do sieci uczelni usytuowanych na Szlaku Św. Jakuba – ogólnoeuropejskiej trasie pielgrzymkowej, istniejącej od czasów średniowiecznych. Jej celem jest zarówno promowanie idei pielgrzymowania w środowisku akademickim, jak i prezentowanie swoich uczelni wśród dziesiątków tysięcy osób, udających się każdego roku do miejsca spoczynku św. Jakuba.
Władze uczelni są pewne, że propozycja pielgrzymowania zainteresuje nie tylko absolwentów, z których inicjatywy UMK przystąpiło do programu, ale też studentów oraz pracowników naukowych. Dzieje się tak bowiem w innych krajach uczestniczących, odkąd Rada Europy uznała Szlak św. Jakuba za drogę o wielkim znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie jego tradycji.
„Zainteresowanie UMK Drogą Św. Jakuba wynika z faktu, że ponad 80 proc. wszystkich pielgrzymów udających się do grobu świętego w Santiago de Compostela, to członkowie środowisk akademickich: studenci, nauczyciele i absolwenci uczelni z różnych stron świata – mówi rzecznik UMK, dr Marcin Czyżniewski. – Jesteśmy pewni, że wspólne pielgrzymowanie ma dla nich wymiar duchowy, kulturowy, ale też integracyjny”.
Uroczystość przystąpienia Torunia do słynnego szlaku uświetniło odsłonięcie muszli – symbolu św. Jakuba – przekazanej przez hiszpańskie miasto Pampeluna, także leżącego na szlaku.
Sieć uczelni usytuowanych na szlaku św. Jakuba powstała w 2003 r., z inicjatywy biura ds. Absolwentów Universytetu Nawarra. Każdy z członków sieci przed wyruszeniem na pielgrzymkę otrzymuje specjalny „akademicki” paszport, uprawniający do korzystania z licznych zniżek i rabatów (w opłatach za noclegi i posiłki) oraz pozwalający na udokumentowanie poszczególnych etapów podróży. Na jego podstawie, po dotarciu do celu pielgrzymi otrzymują dokument potwierdzający przebycie całego szlaku - Akademickie Świadectwo Drogi Św. Jakuba.
Św. Jakub Apostoł był synem Zebedeusza i bratem św. Jana. Należał do grona najbliższych uczniów Pana Jezusa. Zginął jako pierwszy z Apostołów (około 44 r.n.e.), ścięty mieczem w Jerozolimie na rozkaz Heroda Agryppy I.
Szlak prowadzący do jego grobu (Camino de Santiago) to najsłynniejsza europejska trasa pielgrzymkowa, której początki sięgają czasów Średniowiecza. Obejmuje sieć ścieżek i dróg biegnących do hiszpańskiego miasta Santiago de Compostela, gdzie usytuowany jest grób św. Jakuba Apostoła.
Obecnie trasy odtwarzające średniowieczne szlaki mają Hiszpania, Portugalia, Francja, Niemcy, a także Polska. W 1987 r. drogę św. Jakuba ogłoszono pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym, a w 1993 r. wpisano ją na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, jako symbol jednoczącej się Europy. W terenie naszego kraju trasa szlaku prowadzi przez Gietrzwałd, Ostródę, Iławę, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnicę, Szafarnię i Toruń.
PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Pawłowska - 2007