|
Afryka - Egipt
- autor : Rel-Club
02/12/2024 @ 23:02
Słońce jako stwórca. Doktryna heliopolitańska.
Mimo iż stwórca w różnych kosmogoniach pojawiał się na prapagórku w różnych formach (lotosu, jaja itp.), ogromna większość mitów i symboli związanych ze stworzeniem łączy go ze Słońcem. Jest to zupełnie zrozumiałe w kraju, gdzie słońce na prawie zawsze bezchmurnym niebie dominuje nad ziemią i człowiekiem niepodzielnie.
/ czytaj więcej /
Muzyka i taniec
- autor : Rel-Club
01/12/2024 @ 19:30
Rel-Club - INSPIRACJE
- autor : Rel-Club
28/11/2024 @ 12:50
Zapraszamy do działu Humor
Inspiracje - Poduszki dla osób religijnych
/ zobacz więcej /
Cytaty 2
- autor : Rel-Club
24/11/2024 @ 11:38
|
********************
Moja religia jest prosta. Nie wymaga kamiennych świątyń, nie wymaga filozoficznych dociekań. Świątynią jest nasz umysł i nasze serce; filozofią – dobroć.
*
XIV Dalajlama
********************
|
/ czytaj więcej /
Afryka - Egipt
- autor : Rel-Club
23/11/2024 @ 10:42
Formy przedstawienia boga Atona w sztuce okresu amarneńskiego
Za panowania Amenhotepa IV głównym bóstwem starożytnego Egiptu stał się Aton przedstawiany powszechnie jako dysk słoneczny z promieniami zakończonymi małymi dłońmi. Bóg znany był jako siła sprawcza od początku panowania XVIII dynastii, aczkolwiek już w czasach XII dynastii w Opowieści Sinuhe wspomina się o tym, jak król Amenemhat I „wzniósł się do nieba, i połączył się z tarczą słoneczną [Atonem] ciałem boga, jednocząc się z tym, który go stworzył”.
/ czytaj więcej /
Buddyzm
- autor : Rel-Club
13/11/2024 @ 23:03
Om mani padme hum
Jedną z najbardziej popularnych w Europie mantr jest: Om mani padme hum. Należy do mantr tybetańskiego buddyzmu, ze szkoły Wielkiego Wozu, czyli Mahajany. Składa się z 6 sylab, zapisanych i wymawianych zazwyczaj w sanskrycie lub w języku tybetańskim.
/ czytaj więcej /
Muzyka i taniec
- autor : Rel-Club
11/11/2024 @ 01:05
Biblistyka
- autor : Rel-Club
10/11/2024 @ 20:58
CO TO JEST KRYTYKA FORM?
Krytyka form to odkrywanie i opisywanie stałych form określonego rodzaju w życiu codziennym bądź w literaturze, w słowie lub w piśmie, wreszcie przedstawianie zamiaru słownego tych form i ich kontekstu życiowego (Sitz im Leben).
Zastanówmy się teraz nieco dokładniej nad tymi czterema etapami krytyki form.
/ czytaj więcej /
Zagadnienia religijne - Religia a turystyka
- autor : Rel-Club
29/10/2024 @ 03:49
Tanatoturystyka - jako forma turystyki masowej
Turystyka, według Przecławskiego, to „(...) wejście w styczność osobistą ze środowiskiem odwiedzanym (przyrodą, kulturą lub społeczeństwem)". Jest „spotkaniem kultur, jest wymianą wartości pomiędzy turystami a mieszkańcami. Może być czynnikiem przemian społecznych i kulturowych (…) czynnikiem wzmacniającym poczucie tożsamości narodowej i kulturowej”.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Mormoni
- autor : Rel-Club
27/10/2024 @ 22:03
Fundamentaliści mormońscy
W ostrym słońcu Utah anioł Moroni balansuje na najwyższej iglicy Świątyni Salt Lake i dzierżąc w dłoni złocistą trąbę, przygląda się swemu miastu. Świątynia, ogromny granitowy gmach, jest duchowym centrum Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, odpowiednikiem Watykanu lub Al-Kaby w Mekce. Według ostatnich szacunków mormonizm to najszybciej rozwijająca się religia na zachodniej półkuli. Wyznaje go już ponad jedenaście milionów ludzi (to więcej niż w przypadku judaizmu).
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Magia
- autor : Rel-Club
26/10/2024 @ 03:14
Magia babilońska
Starożytni mieszkańcy Mezopotamii wierzyli, że świat jest pełen złych mocy działających na szkodę człowieka. Byli przekonani, że wszelkiego rodzaju nieszczęścia dotykają ich za sprawą nadnaturalnych sił i działania demonów. Tym właśnie działaniom demonów i różnych sił destrukcyjnych magia się przeciwstawiała; pomagała ich uniknąć lub zmniejszyć ich skutki.
/ czytaj więcej /
Religie a filozofia
- autor : Rel-Club
19/10/2024 @ 20:16
SCHOPENHAUER - O WOLNOŚCI LUDZKIEJ WOLI
1. Co to jest wolności ?
38). Pojęcie to, rozważane ściśle jest negatywnym. Używając go myślimy tylko o braku wszelkich przeszkód i zawad, one więc występują jako siła, muszą być zatem czymś pozytywnym. Stosownie do możliwych własności tych zawad, istnieją trzy bardzo różne rodzaje tego pojęcia: wolność fizyczna, intelektualna i moralna.
/ czytaj więcej /
Rel-Club - WYKŁADY
- autor : Rel-Club
14/10/2024 @ 04:33
Chrześcijaństwo - Protestantyzm
- autor : Rel-Club
05/10/2024 @ 06:47
Reformacja w Polsce
Przenikający od początków ludzkiej historii strach przed siłami przyrody, w tym przed zarazami i chorobami, stałymi wojnami i zniszczeniami, a także prześladowaniami ze strony jednostek i grup ludzkich dążących do władzy, znajdował w społeczeństwie swą przeciwwagę nie tylko w odwoływaniu się do praktyk magicznych i wiary w czary. Był on także jedną z podstaw znacznie bardziej skomplikowanego faktu historycznego — religii.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Postacie historyczne
- autor : Rel-Club
30/09/2024 @ 08:41
SAVONAROLA
Karol VIII odbył swój wjazd do Florencji 17 listopada 1494 roku, ósmego dnia po wygnaniu z miasta Piotra Medyceusza. Czerwone kule na złotem polu, zdobiące pałac, zbudowany przez Michelozza Michelozzi dla Starego Kuźmy, zostały zastąpione przez wielki krzyż herbu gminnego, miasto zaś wpadło we władzę jednej z najdziwniejszych, a zarazem najpotężniejszych osobistości, jakie nam przekazała historia: brata Hieronima Savonaroli. W swoich płomiennych kazaniach Savonarola przepowiedział przyjście króla Francji i jego armii — bicza bożego na pokaranie nieprawości Włochów! Pojawi się „jak nowy (Cyrus, uzbrojony przez Boga w miecz mściciela".
/ czytaj więcej /
|
|