|
JUDAIZM - Historia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:56
Nie rozbrzmiewają już modły rabinów Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, nie słychać śpiewu słynnego w przedwojennej Warszawie chóru świątyni, ale pamięć o tym niezwykłym miejscu trwa i jest przekazywana kolejnym pokoleniom warszawian. "Wielka Synagoga na Tłomackiem wyrosła na fali haskali - ruchu hebrajskiego oświecenia, który zapoczątkowany został pod koniec XVIII wieku w Europie Zachodniej" - wyjaśnia dr Eleonora Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
KATOLICYZM - Papieże
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:55
Dlaczego nowy papież przyjął imię Benedykta XVI?Joseph Ratzinger, wybrany we wtorek na nowego papieża, przyjął imię Benedykta XVI. Zdaniem watykanistów może to oznaczać, że w kierowaniu Kościołem katolickim będzie się on odwoływał do swoich poprzedników - św. Benedykta lub papieża Benedykta XV.
Archeologia - Grobowce z I wieku
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:43
Dwa grobowce z pierwszej połowy pierwszego wieku naszej ery odkryli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Łętowicach koło Tarnowa (woj. małopolskie) – informuje Andrzej Szpunar, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które prowadzi prace wykopaliskowe na tym terenie.
SZINTOIZM - Droga Herbaty
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:11
Dla mistrza zen Murato Juko czy Takemo Jo-o podawanie herbaty było czymś więcej niż celebracją czy dobrą zabawą - stało się drogą życia opartą na wewnętrznej równowadze. Takemo Jo-o * rozwinął nowy styl podawania herbaty zwany "wabi". Wabi - to określony stan umysłu, który cechuje delikatność, prostota i pokora. Styl wabi wiąże się z używaniem skromnych naczyń rodzimego pochodzenia i podawaniem herbaty w małej, wiejskiej chatce. Ten styl został rozwinięty przez jego ucznia Sen Rikyu (1522-91), dzięki któremu ukształtowała się filozofia i reguły obecnej postaci Drogi Herbaty.
JUDAIZM - Mistyka
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:06
Menora jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i znanych symboli judaizmu. Według tradycji, Elohim Bóg, dając Mojżeszowi tablice przykazań, przekazał mu również dokładne instrukcje dotyczące Przybytku, a wśród rozmaitych sprzętów sakralnych wymienił także świecznik (hebr. menora). Jego dokładny opis znajduje się w Księdze Wyjścia (25, 31-40; 37, 17-24) oraz w Księdze Liczb (8, 2-3). Siedmioramienny kształt menory ma wartość symboliczną. Liczba sześć (sześć ramion) wyraża bowiem świat fizyczny, który został stworzony w sześć dni i dopełniony siódmym dniem - który niczym środkowy pień menory, zwieńczony lampą, symbolizuje Byt Nadprzyrodzony i ludzkie dążenie do Niego: "...środkowe [siódme] światło, które skierowane jest bezpośrednio w stronę Boga, pokazuje, że dominuje nad światem materialnym symbolizowanym przez liczbę sześć" - wyjaśnia w komentarzu do Szemot rabin Sacha Pecaric.
CHRZEŚCIJAŃSTWO - Apokryfy
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:00
Ewangelia wg św. Piotra
Tekst odkryty w 1886/87 przez S.Grebauta w grobie mnicha chrześcijańskiego w Akhmim w Górnym Egipcie. Strony 2-10 zidentyfikowano jako Ew.Piotra znaną wcześniej tylko ze wzmianek u pisarzy chrześcijańskich: Serapina bpa Antiochii (190-211).
Humor
- autor : Wiesia 05/04/2009 @ 23:56
Pamiętacie szaloną zakonnicę z francuskich filmów o żandarmie? Pędziła po szosie jak wariat, przyprawiając niemal o zawał serca samego Louisa de Funèsa. W jej ślady poszła jedna z polskich mniszek. Jadąc ostatnio w Suwałkach przez teren zabudowany, przekroczyła swym polonezem dozwoloną prędkość. Zatrzymał ją patrol. – Siostra przekroczyła sześćdziesiątkę – zasalutował grzecznie policjant. – Nie, nie. Wie pan, to ten habit tak postarza – wypaliła mniszka.
CHRZEŚCIJAŃSTWO - Niedziela palmowa
- autor : Rel-Club
04/04/2009 @ 11:54
Niedziela Palmowa (zwana też Kwietną lub Wierzbną) jest świętem ruchomym w kalendarzu chrześcijańskim i przypada na siedem dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. /czytaj więcej /
Zagadnienia inne - Atlantyda Platona
- autor : Rel-Club
04/04/2009 @ 11:48
Wszystko zaczęło się trzy tysiące lat temu, kiedy Platon w swoim utworze Timaios zawarł opowieść o tajemniczej, wysoko rozwiniętej cywilizacji, zamieszkującej wyspę czy też kontynent. Opisał ją następująco: Potęga owa posiadała wyspę przed cieśniną, która nazywała się u was Kolumnami Heraklesa. Wyspa ta była większa od Libii i Azji razem wziętych. Podrózni owych czasów mogli dostawać się z tej wyspy na inne, a z nich na cały kontynent przeciwległy, który rozciągał się dokoła tego prawdziwego morza.[...]
Islam podział - odłamy i religie pokrewne
- autor : Rel-Club
04/04/2009 @ 11:24
Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. ... Obecnie islam dzieli się na 3 główne odłamy: sunnicki (90 proc.), szyicki (8 proc.) i charydżycki (ok. 2 proc.).
Chrześcijaństwo - Wielkanoc dawniej i dziś
- autor : Rel-Club
04/04/2009 @ 10:53
W ciągu wieków polskie obyczaje wielkanocne nieznacznie tylko się zmieniły. Wprawdzie na świątecznym stole nikt już nie stawia półmiska ze świńską głową, za to wciąż króluje - baranek z ciasta, masła lub marcepanu, kolorowe pisanki i kraszanki, dekorowane jeszcze być może przez naszych pogańskich przodków, wielkanocne baby i mazurki. Mimo że święta wielkanocne nie są tak mocno jak niegdyś związane z obrzędami religijnymi, nadal dwie trzecie Polaków deklaruje udział w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, a – ponad cztery piąte – pości w Wielki Piątek.
Judaizm - Kabała
- autor : Rel-Club
27/03/2009 @ 18:12
Kabała, kabalah, kabbalah (heb. קבלה - kblh, tradycja) to nurt filozoficzno-religijny o charakterze ezoterycznym, wywodzący się z judaizmu. Kabaliści wierzą, że posiedli tajemną wiedzę o wszechmocnym, bożym dziele stwarzania świata oraz roli człowieka w tym dziele. Niektórzy religioznawcy błędnie ograniczają znaczenie słowa Kabała wyłącznie do mistycznych systemów religijnych powstałych po XII wieku.
Szintoizm - Mitologia
- autor : Rel-Club
27/03/2009 @ 18:06
Pierwszy bóg powstał "na początku" nieba i ziemi. Działo się to tak dawno jak tylko możliwe, w nieokreślonym in principio. I oto wtedy bezupływowy, święty czas zrodził czas wydarzeń przemijalnych. Osoba boska, która wtedy powstała szybko ukryła swą postać przed wzrokiem przyszłych istot. Następnie powstało jeszcze dwóch wielkich bogów, dopełniając liczby niebiańskiej trójcy.
Wielki Post
- autor : Rel-Club
23/03/2009 @ 21:53
Podczas spowiedzi niewiele mamy sobie do zarzucenia. Wiele grzechów pomijamy, bo nie traktujemy ich jako łamania boskich przykazań. Za to oskarżamy się o złe emocje, które grzechem wcale nie są.
Święta judaizmu
- autor : Rel-Club
23/03/2009 @ 21:15
Święta żydowskie obchodzone są według kalendarza lunarno-solarnego. Tora szczegółowo reguluje kolejność występowania poszczególnych miesięcy roku rytualnego.
|
|