|
Humor - Rysunkowy
- autor : Rel-Club
21/09/2008 @ 12:09
Kalendarium - ważne daty we wrześniu
- autor : Rel-Club
17/09/2008 @ 20:10
Dodaliśmy do Kalendarium kolejny miesiąc - Ważne daty we wrześniu 1 września
- Międzynarodowy Dzień Pokoju
- Dzień Kombatanta
- Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
8 września ONZ - Międzynarodowy Dzień Walki z AnalfabetyzmemKościół Katolicki obchodzi - Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Siewnej)Dzień Dobrej WiadomościMiędzynarodowy Dzień Piśmiennictw 12 września Kościół katolicki - Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi Panny/czytaj więcej/
Islam
- autor : Rel-Club
15/09/2008 @ 23:09
Tatarskie święto Sabantuj
- promocją kultury tej społecznościPonad 150 osób przyjechało w sobotę do Kruszynian (Podlaskie) na odbywający się tam po raz pierwszy od stu lat w Polsce festyn związany z tatarskim świętem, zorganizowany przez podlaskich Tatarów.
To pomysł przedstawicieli tej społeczności na uczynienie ze swojej kultury atrakcji turystycznej. /czytaj więcej /
Zagadnienia Inne
- autor : Rel-Club
10/09/2008 @ 17:20
"Zakazana Archeologia" - Pod takim tytułem ukazała się naukowa książka zaprzeczająca obecnym poglądom na temat ewolucji gatunku ludzkiego. Przedstawia ona szereg argumentów na rzecz innej koncepcji historii człowieka, niż ta znana nam z podręczników akademickich. Autorzy, Michael A. Cremo i Richard L. Thompson, wskazują, iż jakość materiałów empirycznych nie pasujących do oficjalnej naukowej ideologii jest ani gorsza ani lepsza od tych, które służą jej poparciu. Kiedy w 1880 roku geolog ze stanu Kalifornia w USA w miejscowej starej kopalni złota odkrył w formacjach geologicznych datowanych na okres 9 do 55 milionów lat ostrza włóczni i kamienne moździerze, wytknięto mu, że takie dowody nie powinny być rozpatrywane, gdyż nie pasują do przyjętej teorii ewolucji człowieka. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Do ważnych, od dawna znanych, znalezisk archeologicznych należą nacinane kości zwierząt wskazujące na obecność ludzi w odległej epoce pliocenu i miocenu. Ortodoksyjni naukowcy widzą w nich tylko kły innych zwierząt lub tarcie piasku i skał.
RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm
- autor : Rel-Club
07/09/2008 @ 23:16
Zakończył się kolejny sezon prac archeologicznych w Mele Hairam
Pochodząca z II wieku zoroastryjska świątynia ognia, którą w 1998 roku odkryli wspólnie polscy i turkmeńscy archeologowie, powoli odsłania swoje tajemnice. "Nie jest to sprawa prosta - trzeba bowiem pamiętać, że ta budowla, będąca najlepiej zachowaną z dotychczas znanych, starożytną świątynią ognia, wymaga od odkrywców niezmiernej dokładności, cierpliwości, wręcz pietyzmu i po prostu wielkiego wysiłku fizycznego" - mówi archeolog dr hab. Barbara Kaim z Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Polskiej Misji Archeologicznej w Iranie i Azji Środkowej.
Religie wymarłe - Majowie
- autor : Rel-Club
06/09/2008 @ 23:31
Majowie to starożytna grupa Indian ludów środkowoamerykańskich, która IV w. p.n.e.-XVI w. n.e. stworzyła wysoko rozwiniętą cywilizację. Główne ośrodki mieściły się w miastach-państwach, takich, jak Tikal, Chichén Itzá. Byli ludem na wysokim poziomie technicznym i artystycznym, określanym jako najwyżej rozwinięta cywilizacja indiańska w Ameryce Środkowej. O istnieniu tej wspaniałej kultury świat dowiedział się w XV wieku, kiedy to Hiszpanie wyruszyli na teren Meksyku po ukryte tam złoto. Odnaleziono tam wówczas ślady prastarej cywilizacji w postaci olbrzymich budowli. Historię Majów można podzielić na trzy okresy: przedklasyczny (100- 300 n.e.); klasyczny (900- 1000 n.e.) i poklasyczny, który zakończył się jeszcze przed upadkiem imperium, pomiędzy 1500 a 1700 r. n.e.
Galeria
- autor : Rel-Club
04/09/2008 @ 23:33
Zagadnienia okołoreligijne
- autor : Rel-Club
02/09/2008 @ 03:30
Święty GraalPrieure de Sion to jedno z tajnych stowarzyszeń, które do tej pory osnute jest mgłą tajemnicy, a jego rodowód spędza sen z powiek badaczom i pisarzom. Równie tajemne jest powiązanie Prieure de Sion z legendą o świętym Graalu. Wg wielu źródeł zakonnicy byli jego strażnikami. Skąd u Merowingów zainteresowanie legendą sięgającą czasów Jezusa? Czy możliwe, że francuska dynastia była w posiadaniu jednej z największych tajemnic świata? Aby odpowiedzieć na te pytania, powinniśmy sięgnąć do korzeni tego rodu.
CHRZEŚCIJAŃSTWO - Pielgrzymki
- autor : Rel-Club
30/08/2008 @ 11:43
UMK na szlaku św. JakubaUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przystąpił do sieci uczelni usytuowanych na Szlaku Św. Jakuba – ogólnoeuropejskiej trasie pielgrzymkowej, istniejącej od czasów średniowiecznych. Jej celem jest zarówno promowanie idei pielgrzymowania w środowisku akademickim, jak i prezentowanie swoich uczelni wśród dziesiątków tysięcy osób, udających się każdego roku do miejsca spoczynku św. Jakuba.
Prawosławie
- autor : Rel-Club
27/08/2008 @ 00:25
Wiele religii, wiele problemówW Rosji nasilają się protesty przeciwko obligatoryjnemu wprowadzeniu do szkół przedmiotu "Elementy prawosławia" Mieszkający w Rosji wyznawcy islamu, niezadowoleni z perspektywy wprowadzenia w szkołach, do których uczęszczają ich dzieci, "Podstaw kultury prawosławnej" jako obowiązkowego przedmiotu, zamierzają zwrócić się do Najwyższego Muftiego Rosji Rawwiła Gajnutdina, ministra oświaty Andrieja Fursenki oraz prezydenta Władimira Putina ze stanowczym protestem. Jak poinformował Damir Gizatullin, zastępca przewodniczącego Rady ds. Religijnych Muzułmanów Europejskiej Części Rosji, do połowy września zgromadzono ponad pół setki podpisów intelektualistów i aktywistów muzułmańskich. Gizatullin dodaje, że do Rady Muftich Rosji trafiły już setki skarg na wprowadzenie "Podstaw kultury prawosławnej" do szkół w wielu regionach kraju.
Herezje - Katar to choroba cz.2
- autor : Rel-Club
24/08/2008 @ 20:31
Zgodnie z obietnicą i jak najbardziej zachęcony przez czytaczy w części II moich katarskich wypocin opiszę te z herezji średniowiecznych, które miały bezpośredni wpływ na rozwój ruchu katarskiegoPaulicjanie.Sekta Paulicjan pojawiła się na terenie Armenii w VIII w. n.e. Teren etnicznie i religijnie mieszany, gdzie swoje wpływy miała i bizantyjska ortodoksja i kościół ormiański i Arabowie a także, co w tym wypadku nie jest bez znaczenia, wyznania irańskie i mezopotamskie, sprzyjał powstawaniu ruchów o charakterze dalekim od obowiązujących powszechnie doktryn religijnych. Sami paulicjanie uważali za swojego założyciela półlegendarnego Pawła z Samosaty żyjącego na przełomie V i VI wieku...... BogomiliBułgarski kościół bogomilski swe korzenie pozareligijne czerpał w niechęci ludności słowiańskiej zamieszkującej Bułgarię do swych bułgarskich a następnie bizantyjskich władców. Legendarnym twórcą herezji był legendarny pop Bogumił, żyjący w IX wieku. Niewiele wiadomo o początkowym jej rozwoju - wiadomo w każdym razie, gdy przybyli na Bałkany Paulicjanie, grupa Bogomiłów była już dobrze zorganizowana - na tyle że spędzała sen z powiek patrarsze Teofilaktowi, który, który podjął szereg nieskutecznych działań w celu jej wyplenienia. Co "gorsza" po zasileniu jej zarówno doktrynalnie jak i organizacyjnie przez Paulicjan pojawiła się nawet w samej stolicy cesarstwa.
Chrześcijaństwo - Mormoni
- autor : Rel-Club
23/08/2008 @ 00:09
Misjonarze proroka MormonaJest zasada: bracia uczą mężczyzn, siostry – kobiety. Tak jest bezpieczniej. W Polsce Kościół mormoński istnieje od lat 70. Liczy blisko tysiąc członków. Jego wyznawcy nie palą, nie piją alkoholu, kawy ani herbaty, płacą dziesięcinę. Wierzą, że śluby w ich świątyniach wiążą małżeństwa na wieczność, ale wielożeństwo to już przeszłość. Marcin Kulinicz nie pali, nie pije alkoholu, kawy ani herbaty. Zamawia wodę. W dzisiejszym świecie, pijesz, nie pijesz, wszystko jedno, ale jego religia każe mu się wstrzymać od używek.
Humor - Rysunkowy
- autor : Rel-Club
21/08/2008 @ 19:12
1 Urodziny strony
- autor : Rel-Club
18/08/2008 @ 01:01
1 Urodziny stronyMija właśnie rok od dnia, w którym powstała strona religie.424.pl. W tym czasie odwiedziło nas ponad 67.000 gości. Mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy Waszych oczekiwań.zapraszamy na ucztę / zobacz więcej /
/ i jeszcze deser /
Religioznawstwo - bibliografia
- autor : Rel-Club
16/08/2008 @ 04:28
Zainteresowanym religiami wymarłymi i historią Bliskiego Wschodu polecamy jako wprowadznie do tematyki świetny, choć już leciwy tekst: Julia Zabłocka Historia Bliskiego Wschodu w starożytności (Od poczatków osadnictwa do podboju perskiego) Wstęp Bliski Wschód, a więc Afryka Północno-Wschodnia oraz Azja Zachodnia, kojarzy się współczesnemu czytelnikowi przede wszystkim z ropą naftową. Jest to bowiem podstawowe bogactwo, które po wielowiekowych rządach kolonialnych pozwala tamtejszym mieszkańcom budować samodzielny, nowoczesny byt i utrwalić niezawisłą państwowość. Przybysza zaskakują przeto na każdym kroku kolosalne kontrasty: najnowsza technika wielkoprzemysłowa sąsiaduje nieraz z anachronicznymi stosunkami agrarnymi, podobnie jak obok milionowych metropolii nadal rozwijają się tradycje osadnicze sprzed tysięcy lat. Kontrasty te nie mogą wszakże przesłonić wspaniałych kart historii zapisanych w głębokiej starożytności przez najstarszych pobratymców współczesnego świata arabskiego, który zresztą z niezwykłym pietyzmem odnosi się do reliktów ich działalności. Stanowią one bowiem świadectwo najstarszych cywilizacji świata, które rozwinęły się w tym właśnie regionie. Ówcześni jego mieszkańcy już co najmniej w VIII tysiącleciu p.n.e. przeszli do gospodarki produkcyjnej, która dała początek procesowi stopniowych przemian, uwieńczonych ok. 3000 r. p.n.e. powstaniem najstarszych w dziejach ludzkości organizmów państwowych. Twórcy ich dali światu również najstarsze systemy pisma, pierwsze zabytki literackie i zbiory praw. Stąd właśnie wywodzą się pierwociny nauk eksperymentalnych i najstarsze systemy religijne; tu powstawały także najstarsze zabytki architektury monumentalnej i sztuk plastycznych. Co sprawiło, że właśnie obszary Bliskiego Wschodu stały się kolebką cywilizacji ludzkości? Jakie pierwiastki wpłynęły na to, że od samego zarania charakteryzowała ją zdumiewająca różnorodność przy równoczesnej jedności procesu dziejowego, odzwierciedlająca się na każdym etapie rozwoju? Są to podstawowe, lecz nie jedyne pytania, które nurtują historyków nie od dziś, a na które pragną oni znaleźć odpowiedź. / czytaj więcej /
|
|