Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Islam - autor : Rel-Club 15/08/2008 @ 22:51

Islam i Ahmadijja

Islam należy do najpotężniejszych nurtów ideowych współczesnego świata zarówno w wymiarze religijnym i filozoficznym, jak też politycznym, prawnym i kulturotwórczym.
W dobie postępującej unifikacji świata wszyscy musimy nauczyć się rozumieć specyfikę obcych nam światopoglądów, a szczególnie światopoglądów tak nośnych jak wiara Proroka. Oczywiście powinniśmy przy tym unikać popadania w skrajności tradycyjnego misjonarstwa lub tak dziś modnego indyferentyzmu.

Zagadnienia Inne - autor : Rel-Club 12/08/2008 @ 21:57

Złoto króla Salomona

Jedna z legend, która do tej pory porywa wielu zapalonych podróżników jest ta, która opisuje bogatą w złoto i kość słoniową krainę Ofir. Dla większości to kolejny mit o wielkim skarbie, który rzekomo do tej pory jest ukryty gdzieś na Ziemi. Pewne przesłanki zdają się jednak wskazywać na coś innego. Ale zacznijmy od przypomnienia, kim był Salomon i dlaczego naukowcy do tej pory zajmują się jego osobą.

Salomon był synem Dawida i Betsabee, który usunąwszy brata Adoniasza z tronu, zajął jego miejsce i został królem "wszystkich królestw od Rzeki [poprzez] ziemię Filistynów aż do Egiptu" (Księga Królewska 5,1). Jego ziemie sięgały od Eufratu i terenów leżących powyżej Damaszku aż do Egiptu, z którym nawiązał bliskie kontakty. Pojął za pierwszą żonę córkę faraona, jednego z ostatnich władców 21 dynastii, który władał Egiptem w latach 1087 do 945 p.n.e. Zaznaczyć należy, że król nie był monogamistą i zgodnie z podaniem, posiadał siedemset żon, córek władców zaprzyjaźnionych państw oraz 300 nałożnic oddanego kultowi obcych bogów. Były wśród nich Moabitki, Ammonitki, Edomitki i Sydonitki.

Kalendarium - Ważne daty w sierpniu - autor : Rel-Club 11/08/2008 @ 00:07

Dodaliśmy do Kalendarium kolejny miesiąc - Ważne daty w sierpniu


1 sierpnia

  • Dzień Pamięci Warszawy
  • Celtowie - Lughnasadh

  • 2 sierpnia

  • Kościół Starokatolicki Mariawitów - Święto Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia
  • Kościół Katolicki Mariawitów - Święto Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia
  • Dzień Pamięci o Zagładzie Romów
  • 3 sierpnia

  • Kościół katolicki - wspomnienie świętej Lidii

  • 6 sierpnia

  • Kościóły chrześcijańskie - święto Przemienienia Pańskiego

  • /czytaj więcej/


    Chrześcijaństwo - autor : Rel-Club 10/08/2008 @ 17:30

    Wstydliwa relikwia

    Każdy rodowity żyd wkrótce po narodzinach musi dostąpić sakramentu obrzezania
    Każdy rodowity żyd wkrótce po narodzinach musi dostąpić sakramentu obrzezania /AFP
    Wśród relikwi jest prawdziwy klejnot zarówno teologii, jak i pospolitego zabobonu. Zaginiony i odnaleziony, wielokrotnie rozmnażany, ale potem znowu gdzieś zapodziany święty napletek Jezusa Chrystusa.

    1 stycznia to data magiczna. Zaczyna się Nowy Rok i karnawał. Wszystkim jakoś lżej na sercu, choć głowa schlebia grawitacji. Dzień ten jednak, prócz świeżości nowego rozdziału, niesie ze sobą jeszcze inny posmak. Ortodoksyjni katolicy, kac, nie kac, obowiązkowo muszą stawić się na mszy. Czci się dziś bowiem "Święto Bożej Rodzicielki Maryi". Jeszcze pół wieku temu nie istniało. Zastępowała je inna okazja: "Święto Obrzezania i Nadania Imienia Jezus". W swych kalendarzach mają je chrześcijanie, Anglikanie - dziś pod nazwą "Święta Imienia Jezus" oraz obrządki wschodnie - w XX i XXI wieku świętujące 14 stycznia.

    Jak sam problem pozbawienia Bożego Syna końcówki penisa, z teologicznego punktu widzenia, nie jest ani śmieszny, ani wcale taki prosty, tak podejście do sprawy pamiątki po Zbawicielu, często niebezpiecznie przypominało groteskę i skecze Latającego Cyrku Monty Python'a.

    Biblia Pelplińska - autor : Rel-Club 10/08/2008 @ 16:16

    Badania nad Biblią Pelplińską potwierdziły jej niezwykłość i ujawniły nieznane dotąd fakty.

    „Biblia Pelplińska ma szczególną wartość. Żal tylko, że w Polsce tak mało ludzi wie o jej istnieniu, choć nawet Japończycy doceniają jej wyjątkowość” – mówi Tadeusz Grajpel, założyciel Pracowni Rzemiosł Dawnych w Końskich (woj. świętokrzyskie), zajmujący się, jak sam mówi, nośnikami informacji z przeszłości, głównie Średniowiecza. Wydawca tej biblii, Jan Gutenberg, zastosował nie tylko pionierską metodę druku, wykorzystując metalowe czcionki, ale także druk dwustronny i dwukolorowy.

    Dwutomowa księga z Pelplina (woj. pomorskie) to jeden z ok. 50 egzemplarzy Biblii, które dotrwały do naszych czasów spośród ok. 200 wydrukowanych przez Gutenberga w latach 1452-55. Podobnie jak pozostałe egzemplarze, zawiera łaciński tekst Pisma Świętego w tłumaczeniu św. Hieronima – tak zwaną Wulgatę.

    / czytaj więcej /


    Różności - Pismo Nieświęte - autor : Rel-Club 05/08/2008 @ 16:12

    Kolejny odcinek "Pismo Nieświęte" (w dziale RÓŻNOŚCI). Dziś Rozdział 4

    Osobom wrażliwym na tego rodzaju humor odradzamy lekturę. Dyrekcja strony nie bierze odpowiedzianości za ewentualne konsekwencje, czytacie więc na własne ryzyko.

    Zlot Rel-klubu - informacje - autor : Rel-Club 04/08/2008 @ 21:12

    Rel-club i uczestnicy czata Religie zawiadamiają, że w dniu 25 sierpnia 2008 odbędzie się zlot w pięknym mieście Krakowie. W programie trasa Kraków-Wieliczka.
    Zgłoszenia kierować na adres pepsey@interia.pl. Za kilka dni powiadomimy o programie i ewentualnych zmianach.


    Religie wymarłe - Sumerowie - wstęp - autor : Rel-Club 02/08/2008 @ 03:13

    Sumerowie
    Sumer to nazwa obszaru w południowej Mezopotamii - dziś część Iraku - na których w IV i III tysiącleciu przed naszą erą Sumerowie tworzyli jedną z najstarszych na świecie cywilizacji. Przybyli prawdopodobnie z Azji Środkowej około 3300r. p.n.e. Ludność Sumeru nie tworzyła jednolitego państwa, żyjąc w państwach-miastach. Najstarszymi ośrodkami o największym znaczeniu politycznym i kulturalnym były Eridu, Ur, Nippur, Lagasz, Uruk i Sippar.

    Dzieje polityczne Sumeru nie są znane; w erze archaicznej, w latach 3200-2700 p.n.e. na podstawie zabytków z tego okresu określono, iż rozwój kultury dzieli się na trzy okresy. Pierwszy z nich to El-Obejd, w latach 3200-3000, w którym nastąpiło stopniowe przechodzenie od myślistwa do rolnictwa i hodowli oraz ceramiki i pierwszych wyrobów z miedzi. Kolejny to Uruk, około 3000-2800, gdy wynaleziono koło gancarskie, monumentalną architekturę oraz pismo piktograficzne. Trzeci to okres Dżemdet Nastr, w latach 2800-2700 p.n.e.

    Szlak Chasydzki - turystyka religijna - autor : Rel-Club 02/08/2008 @ 01:52

    Zabytki dziedzictwa kultury żydowskiej na Szlaku Chasydzkim

    Kraśnik, Leżajsk, Ustrzyki Dolne, Włodawa i Zamość - to niektóre z miejscowości leżących na Szlaku Chasydzkim, trasie turystycznej łączącej miejsca posiadające zabytki dziedzictwa kultury żydowskiej. Projekt Szlaku koordynuje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODZ).

    "Celem realizacji projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej i kulturowej Podkarpacia i Lubelszczyzny, przez które przebiega Szlak Chasydzki. Pragniemy także, by mieszkańcy miejscowości, w których znajdują się zabytki kultury żydowskiej, spojrzeli na nie innym okiem, jako na coś cennego także w wymiarze praktycznym, co może do nich przyciągnąć turystów" - powiedziała koordynator projektu z ramienia FODZ, Weronika Litwin.


    Zagadnienia okołoreligijne - autor : Rel-Club 01/08/2008 @ 22:48

    Życie po śmierci
    Kwestia życia po śmierci już od tysięcy lat jest przedmiotem zainteresowania. Wielu naukowców, w tym eksperci w dziedzinie psychologii są głęboko przekonani, że życie pozagrobowe istnieje. 13 milionów ludzi doświadczyło czegoś w rodzaju przeżycia własnej śmierci. Miliony innych przypadków opisano w tak odległych od siebie krajach, jak Wielka Brytania, Indie, Chiny czy Zair, a w większości przypadków relacje ludzi, którzy doświadczyli własnej śmierci, są do siebie podobne.


    Humor - Rysunkowy - autor : Rel-Club 01/08/2008 @ 22:27


    Zapraszamy do działu Humor
    Humor Rysunkowy


    Kościół we wsi Kosieczyn - autor : Rel-Club 01/08/2008 @ 22:08

    Jeden z najstarszych kościołów w Polsce

    Drewniany kościół we wsi Kosieczyn w powiecie świebodzińskim (Lubuskie) okazał się drugim co do wieku drewnianym kościołem w Polsce – ustalili naukowcy, którzy niedawno przeprowadzili analizę dendrochronologiczną tego obiektu. Badania kościoła na zlecenie lubuskiego konserwatora zabytków przeprowadził pod koniec ubiegłego roku prof. Tomasz Ważny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

    Chrześcijaństwo - Herezje - autor : Rel-Club 16/07/2008 @ 22:15

    Katar to choroba cz.I

    Poniższy tekst jest zalążkiem większej całości poświęconej ruchowi katarskiemu. Jego tematem jest geneza ruchu albgensów związana z pierwocinami chrześcijaństwa. Dzieje dualnych herezji średniowiecznych oraz historię samych katarów spróbuję przedstawić w kolejnych częściach o ile ktokolwiek będzie chciał. Wszelkie uściślenia, uwagi, zachęty oraz "zniechęcacze" do pisania mile widziane.
    Ruch katarski rozpowszechniony na przełomie XII i XIII w. we Francji jest w ostatnim czasie przedmiotem zainteresowania nie tylko historyków czy religioznawców. Dzieje się tak za sprawą przeróżnych mniej lub bardziej bałamutnych filmów i książek (żeby wymienić choćby takie "wiekopomne dzieła" jak: "Kod Leonarda da Vinci" czy "Święty Graal, swięta krew"), w których ta grupa religijna przedstawiona jest jako strażnik wielkich tajemnic od których niemalże losy świata zależą.


    Religia a filozofia Anselm z Cantenbury - autor : Rel-Club 15/07/2008 @ 21:38

    Do działu Zagadnienia religijne (religia a filozofia) dodajemy rozważania ŚW. ANZELMA Z CANTENBURY na temat rozumowego dowód na istnienie Boga

    A więc, Panie, który udzielasz zrozumienia wierze, daj mi, bym zrozumiał, na ile to uważasz za wskazane, że jesteś, jak w to wierzymy, i jesteś tym, w co wierzymy. A wierzymy zaiste, że jesteś czymś, ponad co niczego większego nie można pomyśleć. Czy więc nie ma jakiejś takiej natury, skoro powiedział głupi w swoim sercu: nie ma Boga?


    Szlak Cystersów - turystyka religijna - autor : Rel-Club 14/07/2008 @ 22:37

    Dziedzicto godne listy
    Szlak Cystersów


    W skład Śląskiego Szlaku Cystersów wchodzi siedem klasztorów z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Śląska.

    Zgodnie z zamierzeniami marszałków tych województw, zespół ma byc wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Koordynacji działań zmierzających do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiektów tworzących Śląski Szlak Cysterski podjęli się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


    StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
     
    Trzecie Oczko
    62-chalka.jpg62-Hasidic chicken.jpg62-judaizm.jpg62-tora.jpg62-mezuzah.jpg62-torah.jpg62-hasyd.jpg62-menora-2.jpg62-skull-cap.jpg62-tefilimTallit.jpg62-shofar.JPGtorah-verse.jpg62-tanah.jpg62-Hanukkah.jpg62-hebrew.jpg62-gwiazda.jpg62-tallit-prayer.jpg62-hanuka.jpg62-szofar.jpg62-korona.jpg62-menora.jpg62-talit.jpg
    Rel-Club
    Sonda
    Czy jest Bóg?
     
    Tak
    Nie
    Nie wiem
    Jest kilku
    Ja jestem Bogiem
    Ta sonda jest bez sensu:)
    Prosze zmienić sondę!
    Wyniki
    Szukaj



    Artykuły

    Zamknij => WISZNUIZM <<==

    Zamknij - Japonia

    Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

    Zamknij BUDDYZM - Polska

    Zamknij BUDDYZM - Zen

    Zamknij JUDAIZM - Mistyka

    Zamknij NOWE RELIGIE

    Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

    Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

    Zamknij POLSKA POGAŃSKA

    Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

    Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

    Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

    -

    Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

    Nasi Wierni

     8928608 odwiedzający

     263 odwiedzających online