|
Kalendarium - Ważne daty w lipcu
- autor : Rel-Club
09/07/2008 @ 20:53
Dodaliśmy do Kalendarium kolejny miesiąc - Ważne daty w lipcu
2 lipcaŚwięto Matki Bożej Licheńskiej - katolicyzm Święto Matki Boskiej Jagodnej (ludowe określenie Święta Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, do 1969 roku obchodzonego 2 lipca, potem przeniesionego na 31 maja; wg ludowej tradycji tego dnia nie należało zbierać owoców jagodowych i leśnych) Światowy Dzień Dziennikarza Sportowego 3 lipca Święto Świętego Tomasza Apostoła 4 lipca Stany Zjednoczone - Dzień Niepodległości /czytaj więcej/
Religie Afryki
- autor : Rel-Club
08/07/2008 @ 22:42
Religioznawstwo - Na początku była woda
- autor : Rel-Club
07/07/2008 @ 06:27
"Wodo, ty jesteś źródłem każdej rzeczy i wszelkiego istnienia”(Bhawiśjottarapurana 1,14)Myśl pradawna przywiązuje ogromną wagę do zdarzeń pierwszych, uważa je za wzorcowe, przesycone świętością. Dlatego akt stworzenia świata jest rdzeniem historii świętej, trwale określa wartość symboli, postaci i atrybutów z nim związanych. A najważniejszym wśród nich jest woda, gdyż to z wód pierwotnych rodzą się światy i zamieszkujące je istoty.By zrozumieć w pełni symboliczne znaczenia przypisywane wodzie, jej miejsce wśród innych podstawowych elementów z których składa się świat, takich jak ziemia, księżyc, słońce, ogień czy powietrze, przyjrzyjmy się, w jakich kontekstach pojawia się ona w mitach o powstaniu świata różnych obszarów i epok, prześledźmy różnice i podobieństwa jakie istnieją między odnoszącymi się do wody tekstami o początku.
Rocznica nowego podziału administracji kościelnej w Polsce
- autor : Rel-Club
02/07/2008 @ 13:22
28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI wydał bullę "Episcoporum Poloniae coetus", ustalającą nowy podział administracyjny Kościoła polskiego na Ziemiach Odzyskanych. Bulla wydana przez Pawła VI normalizowała stosunki prawne między PRL a Watykanem oraz ustalała nowy, kościelny podział administracyjny na Ziemiach Odzyskanych. Kończyła stan tymczasowości Kościoła na Ziemiach Zachodnich po II wojnie. Erygowano nowe diecezje, a istniejące włączono do polskiej administracji kościelnej, ustanawiając dla nich ordynariuszy.
Judaizm - Tora / Pięcioksiąg - Nefilim
- autor : Rel-Club
23/06/2008 @ 08:28
Nefilim
Jedno z najbardziej tajemniczych stwierdzeń Starego Testamentu znajdujemy w Księdze Rodzaju (6:1-4), gdzie w odniesieniu do czasów Noego czytamy: A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały (...) A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.
We fragmencie tym użyte jest hebrajskie słowo nefilim, ale we wszystkich tłumaczeniach mowa jest o gigantach: „A w owych czasach byli na ziemi giganci". Jest to zniekształcenie pierwotnego tekstu, albowiem oba słowa - giganci i nefilim - nie oznaczają tego samego.
Religioznawstwo - Jerozolima miasto trzech religii
- autor : Rel-Club
23/06/2008 @ 06:06
Góra Boga, góra krwiWzgórze Świątynne od zarania dziejów obficie spływało krwią.
Tutaj Abraham chciał złożyć Bogu ofiarę ze swego syna Izaaka, tutaj stanęła później świątynia Salomona, tutaj Jezus smagał biczem kupców bezczeszczących dom Boga. Stąd wreszcie Mahomet wzniósł się do nieba, a w dzień Sądu Ostatecznego tutaj właśnie zgromadzą się sprawiedliwi, którzy unikną karzącej ręki Pana. Zaczęło się od wizyty przewodniczącego Likudu Ariela Szarona na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Odpowiedzią na ten śmiały gest izraelskiego nacjonalisty, a w przeszłości zdolnego generała, były rozruchy palestyńskie trwające do dziś. Wzgórze to miejsce święte zarówno dla żydów, muzułmanów, jak i chrześcijan. Czy takie miejsce można pominąć podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej?
Polska Pogańska - Obrzędy powitania lata
- autor : Rel-Club
22/06/2008 @ 03:42
Święty Jan wszystko pokropiłJak nadejście lata witali nasi pogańscy przodkowie? Jaki sens mają takie sobótkowe zwyczaje, jak puszczanie wianków czy skakanie przez ogień? Dlaczego Kościół tępił Sobótkę? Gdzie w Polsce do dziś przetrwały obrzędy nocy świętojańskiej? O tradycyjnych ludowych obrzędach powitania lata rozmawiamy z dr Anną Malewską-Szałygin z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. PAP - Nauka w Polsce: Nasi słowiańscy przodkowie zwykli bardzo hucznie witać nadejście lata w obrzędach nocy świętojańskiej. Jak daleko, według antropologów, sięgają początki tych zwyczajów? Anna Malewska-Szałygin: W zwyczajach sobótkowych dość wyraźne są echa kultów przedchrześcijańskich. Sobótka zwana także nocą kupały jest pozostałością święta słońca, przypadającego na letnie przesilenie. Obrzędów z tym związanych od wieków dokonywano w najkrótszą noc w roku.
Katolicyzm - Jak unieważnić małżeństwo
- autor : Rel-Club
22/06/2008 @ 03:26
Prawo kanoniczne, czyli bilet do wolności
W Kościele nie ma rozwodów. Zawierane tam śluby nie zawsze jednak są ważne. Biel, kwiaty, obrączki, przysięga... Ceremonia była, ale małżeństwa nie ma. Jak to możliwe? – pytamy teologów i kanonistów. Kiedy i po co można zwrócić się do sądu kościelnego? W jaki sposób prawo kanoniczne reguluje kwestie orzekania nieważności sakramentu małżeństwa, wyjaśnia teolog moralista, ks. prof. Witold Kawecki z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. SĄDY KOŚCIELNE PRACUJĄ PEŁNĄ PARĄ W ciągu ostatnich 15 lat podwoiła się liczba procesów o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego. Od czasu nowelizacji Kodeksu Kanonicznego w 1983 roku na całym świecie obserwuje się tendencję wzrostową. „Rocznie napływa do nas ok. 340 spraw” – informuje ks. prałat dr Stefan Kośnik, oficjał Sądu Metropolitalnego w Warszawie. Podobnych sądów kościelnych jest w Polsce ponad 40. /czytaj więcej /
Religia w Polsce - drewniane kościoły
- autor : Rel-Club
21/06/2008 @ 03:40
Program ochrony drewnianych kościołów Zabytkowe drewniane kościoły w Polsce są perłami sztuki sakralnej na skalę europejską. Jest ich w naszym kraju ponad 1700. Obiekty te narażone są na różnego rodzaju zagrożenia takie jak wandalizm, kradzieże i pożary. W lipcu 2006 roku odbyła się inauguracja drugiej edycji programu ochrony drewnianych kościołów. /czytaj więcej /
Templariusze w Polsce
- autor : Rel-Club
20/06/2008 @ 13:47
Na tropie tajemnic TemplariuszyJak zapowiadają archeolodzy, kolejny etap wykopalisk w rejonie jednego z najbardziej tajemniczych zabytkowych obiektów w Polsce - kaplicy templariuszy w Chwarszczanach - może przynieść sensacyjne wyniki.
XIII-wieczna kaplica w Chwarszczanach (Zachodniopomorskie) nad rzeką Myślą, element dawnej komandorii, czyli siedziby templariuszy, uznawana jest za jeden ze stu najważniejszych zabytków polskiej architektury - podkreśla nadzorujący badania archeologiczne w tym miejscu dr Przemysław Kołosowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika /czytaj więcej /
Katolicyzm - Pielgrzymki w Polsce
- autor : Rel-Club
20/06/2008 @ 13:18
W Polsce wzrasta liczba pielgrzymówPrawie 11 milionów osób odwiedziło w 2006 roku dziesięć najpopularniejszych polskich sanktuariów. Liczba pielgrzymów, głównie indywidualnych, wzrasta, chociaż sanktuaria słabo się reklamują - pisze "Rzeczpospolita".
Częstochowa, Łagiewniki, Licheń, Kalwaria Zebrzydowska - to najliczniej odwiedzane polskie sanktuaria. Jest ich w Polsce ponad 800, w tym 700 to maryjne.
/czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - Kim byli apostołowie?
- autor : Rel-Club
09/06/2008 @ 00:15
Kim byli apostołowie?Niewiele możemy dziś powiedzieć o obawach Jezusa, związanych z jego misją i walką o pozycję, głównie z powodu jego wielkiej skromności. Jezus doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że jego działalność nie spotka się z przychylnością panujących. Wiedział, że będą go zwalczać nie tylko Rzymianie, ale i żydowska starszyzna, potężny Sanhedryn. Mimo tych zagrożeń Jezus otwarcie głosił swoje przekonania:
“Nie mniemajcie, że przyszedłem przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz" (Mt 10, 34). W tych okolicznościach jest bardzo dziwne, że grupa zwyczajnych robotników zrezygnowała ze swoich dochodów dla przywódcy, który oświadczył:
“I będziecie w nienawiści u wszystkich dla imienia mego" (Mt 10, 22).
W owych dawnych czasach nie było formalnej chrześcijańskiej służby, a Jezus nie obiecywał dochodów ani wysokiego statusu społecznego. Niemniej Ewangelie wskazują, że jego wysłannicy porzucili różne zajęcia i na ślepo wyruszyli w nieznane, by stać się “rybakami ludzi" (Mt 4, 19). /czytaj więcej /
Połowa Polaków za ewolucją
- autor : Rel-Club
08/06/2008 @ 23:42
Połowa Polaków za ewolucją, jedna trzecia - za kreacjonizmemPonad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że człowiek jest wynikiem długotrwałej ewolucji, natomiast niespełna jedna trzecia (30 proc.) wierzy, że został stworzony od razu w obecnej postaci - wynika z opublikowanego w piątek 17 listopada 2006 roku sondażu TNS OBOP. Poglądy badanych zależą od ich wieku, wykształcenia i religijności. Spośród respondentów uznających ewolucję niemal połowa (47 proc.) uważa, że człowiek pochodzi od małpy, a prawie tyle samo (45 proc.) - że człowiek i małpa pochodzą od jakichś wspólnych przodków. /czytaj więcej /
Islam kontra hinduizm
- autor : Rel-Club
07/06/2008 @ 04:28
Skąd tyle nienawiści?Hinduizm nadaje specyficzny smak wszystkiemu, z czym się styka. Uległ mu nawet islam, religia uznawana za niezwykle silną i mało elastyczną. Bliskość hinduizmu sprawiła, że muzułmanie indyjscy rzadko bywają ortodoksyjni. Pragną bliskiej relacji z bogiem, a nie bezwzględnego przestrzegania nakazów. Jednak przylgnęła do nich etykieta terrorystów i spotykają się z coraz większą niechęcią ze strony hindusów. Na ulicach Indii często słyszy się: „ci przeklęci muzułmanie, to wszystko ich wina”. Na domiar złego nawet młodzi, wykształceni hindusi uwierzyli, że wyznawcy Allaha (jedna ósma populacji Indii) to niebezpieczni szaleńcy. Choć żyją razem z nimi już od ponad 500 lat, pielęgnują tę nienawiść. Nie wszyscy wiedzą, że znajduje się w Agrze, lecz każdy rozpozna Tadż Mahal. Mauzoleum ku czci zmarłej żony wzniósł w XVII wieku muzułmański władca Szach Dżahan. Kompleks z białego marmuru kontrastuje ze świątynną architekturą hinduistyczną. Muzułmanie przynieśli do Indii wyrafinowany styl, monumentalny, lecz lekki, wręcz ażurowy.
Procesy o czary w Prusach Książęcych
- autor : Rel-Club
05/06/2008 @ 23:09
Procesy o czary w Prusach Książęcych - pierwsze opracowanie naukoweW 1678 roku przedstawiciele starostwa w Morągu usłyszeli opowieść o tym, jak to żona i córka miejscowego pastora weszły w posiadanie "dwóch ubierających się na czerwono diabłów", które służyły temu, by "z nimi sypiać i płodzić dzieci" - opowiada prof. Jacek Wijaczka. Przygotowuje on pierwszy w Polsce naukowy opis polowań na czarownice w Prusach Książęcych.
|
|