|
Wielka Środa i Wielki Czwartek
- autor : Rel-Club
20/03/2008 @ 17:22
Wielka Środa jest przygotowaniem do Triduum Paschalnego - trzech ostatnich świętych dni Wielkiego Tygodnia. Tego dnia odprawiana jest w kościołach ciemna jutrznia, czyli głośne odmawianie brewiarza (modlitw przeznaczonych na poszczególne pory każdego dnia, tzw. godzin kanonicznych) przez duchownych.Dawniej odbywało się to przy świetle trójkątnego świecznika z piętnastoma świecami; po każdym śpiewie psalmu gaszono jedną świecę.
Polska Pogańska - Konie powstają z grobów
- autor : Rel-Club
19/03/2008 @ 22:57
Groby końskie bywały związane z miejscami spoczynku zmarłych ludzi.W pierwszych stuleciach naszej ery leśną krainę na południowy wschód i wschód od Morza Bałtyckiego, rozciągającą się od dolnej Wisły aż po dorzecze Dźwiny i Dniepru, zasiedlali Bałtowie. Żyli tam Litwini i Łotysze oraz wymarłe już plemiona Prusów, Jaćwingów i Kurów. Ludy te miały zwyczaj chowania zmarłych razem z końmi. Ślady takich obrzędów odkryto także w północno-wschodniej Polsce. Na Suwalszczyźnie odnaleziono groby z końmi pod kurhanami z okresu od III do połowy VI wieku. Z kolei na Pojezierzu Augustowskim oraz środkowych i zachodnich Mazurach szczątki końskie wykopano w grobach płaskich powstałych miedzy I a VII wiekiem.
Prawosławie - Uroczyste poświęcenie ikonostasu
- autor : Rel-Club
18/03/2008 @ 21:11
Uroczyste poświęcenie odnowionego ikonostasu w Kaliszu W 2006 roku zakończyła się renowacja zabytkowego ikonostasu w kaliskiej cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła - jedynej prawosławnej świątyni w południowej Wielkopolsce. Ikonostas jest ścianą z ikonami, która w cerkwi oddziela nawę od prezbiterium.
Wielki Piątek i Wielkanoc luteran
- autor : Rel-Club
17/03/2008 @ 19:53
W Wielki Piątek, najważniejsze święto w Kościele ewangelicko-augsburskim, luteranie na Śląsku Cieszyńskim uczestniczą w wielkopiątkowych nabożeństwach. Przyjmują komunię pod postacią chleba i wina. Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej, najliczniejszej w Polsce, biskup Paweł Anweiler powiedział, że Wielki Piątek jest pamiątką wydarzenia, w którym wypełnione zostało przymierze pomiędzy Bogiem i człowiekiem. /czytaj więcej/
Sikhizm - wprowadzenie
- autor : Rel-Club
16/03/2008 @ 02:36
W Indiach mieszka ok. 18 mln sikhów, najwięcej w Pendżabie – kolebce tej religii. Za założyciela sikhizmu uznaje się guru Nanaka, żyjącego w XV w. Sikhizm wywodzi swe korzenie z ruchu protestu wobec systemu kastowego i zdominowaniu obrzędów przez braminów. Stanowił próbę połączenia tego, co najlepsze w islamie i hinduizmie. Święty tekst sikhijski, Guru Granth Sahib, zawiera m.in. nauki 10 sikhijskich guru.
Sikhowie wierzą w jednego Boga i odrzucają kult idoli. Mimo to niektórzy mają w domu obrazy przedstawiające 10 guru, przed którymi się modlą. Tak jak hinduiści i buddyści wierzą w samsarę i karmę oraz w to, że jedynie narodziny w postaci ludzkiej dają szansę zbawienia. /czytaj więcej/
Taoizm - zarys tematu
- autor : Rel-Club
15/03/2008 @ 01:10
Taoizm zrodził sie w Chinach pod wpływem obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Obserwowano bowiem cykliczność przemian zarówno dobowych jak i rocznych. Na podstawie tych przemian oznakowano dwa podstawowe pierwiastki - elementy przeciwstawne sobie, a zarazem dopełniające się. "In" był elementem charakteryzującym bierność, zimno, noc. " Jang" oznaczał natomiast słońce, aktywność, dzień i ciepło. Chińczycy przyjęli również zasadę, iż świat złożony jest z 5 elementów t.j. ogień, woda, ziemia, drzewo, metal, każdy z nich następuje kolejno po sobie i chociaż zwalczają się wzajemnie, stanowią całość. Charakterystyczny dla taoistów jest brak wartościowania tych jakości i żadna z nich nie jest lepsza ani gorsza od drugiej, ale jednakowo istotna. Ich następstwo zostało określone jako Tao - niezmienny porządek rzeczy, na który człowiek nie ma wpływu i nonsensem jest przeciwstawianie się mu, ponieważ po nocy przychodzi dzień, a po zimie wiosna i nikt nie jest w stanie temu zapobiec.
/czytaj więcej/
Chrześcijaństwo - Data Wielkanocy
- autor : Rel-Club
14/03/2008 @ 05:18
Wielkanoc w 2006 roku przypadała w pierwszej dekadzie kwietnia, ale często obchodzimy te święta podczas mroźnych dni marca. Ich data jest ruchoma - obecnie przyjmuje się, że przypada ona w niedzielę po pierwszej wiosennej (po 21 marca) pełni księżyca, ale wielokrotnie w historii była przedmiotem sporu.
DWIE TEORIE Data Wielkanocy - święta Zmartwychwstania Pańskiego - zależy od daty Ukrzyżowania, które zgodnie z przekazem ewangelistów miało miejsce trzy dni wcześniej, tuż przed żydowską Paschą. Od początku Wielkanoc była obchodzona w tym samym czasie, co żydowska Pascha - w dzień pierwszej wiosennej pełni księżyca (14-15 Nisan w kalendarzu żydowskim).
/czytaj więcej/
Chrześcijaństwo - Wesoły dzień nam nastał
- autor : Rel-Club
12/03/2008 @ 23:55
Staropolskie obyczaje wielkopostne i wielkanocne zdumiewały cudzoziemców swoją barwnością i ekspresją. Jedni z pogardą, inni ze wzruszeniem obserwowali obyczaje ludu. Co do jednego byli zgodni: takiej nabożności i gorliwości w wyznawaniu wiary katolickiej na zachodzie Europy nie znano już od wieków. Cykl wielkanocny w Kościele i ludowej tradycji otwiera środa popielcowa. Ksiądz Jędrzej Kitowicz, na którego znakomity Opis obyczajów za panowania Augusta III nie raz przyjdzie nam się jeszcze powołać, pisze, że zwyczaj posypywania głów popiołem na znak marności tego świata w początkach panowania Augusta był więcej niż powszechnym. Przybierał też formy, jakich próżno by dziś szukać. Na Popielec zjeżdżali się i schodzili wszyscy, to znaczy ci, którzy byli w stanie to uczynić po ostatniej karnawałowej nocy. Przed głównym ołtarzem po mszy księża posypywali głowy wiernych popiołem ze spalonych palm święconych w Kwietną Niedzielę ("nie z trupich kości jak rozumie prostactwo" - dodaje pamiętnikarz).
/czytaj więcej/
Chrześcijaństwo - Wielki Tydzień w różnych religiach
- autor : Rel-Club
11/03/2008 @ 21:55
W Niedzielę Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. W chrześcijaństwie to czas rozpamiętywania ostatnich dni życia Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan - Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne (Trzy Święte Dni).
ŚWIĘTA KATOLIKÓW Triduum Paschalne od wieków jest czasem skupienia, modlitwy, postów, pokuty i nawrócenia oraz składania jałmużny na rzecz ubogich, a także nawiedzania obłożnie chorych w domach przez kapłanów. Wielki Tydzień w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli, zamykające Triduum Paschalne.
/czytaj więcej/
Przyjaźń
- autor : Werka 10/03/2008 @ 06:58
Jakież to wspaniałe, czuć się bezpiecznie z osobą przy której ani nie ważysz myśli ani nie mierzysz słów, ale wylewasz je dokładnie takie, jakimi są, nie oddzielając ziarna od chwastów, wiedząc, że przyjazna ręka przesortuje je, zatrzyma to, co wartościowe, a resztę rozwieje podmuchem miłego wiatru /G.Eliot/.
Religie żywe - Pejotyzm
- autor : Rel-Club
09/03/2008 @ 02:23
W PEJOTYSTYCZNYM KODEKSIE MORALNYM NAJISTOTNIEJSZYMI ZASADAMI SĄ WSZECHOGARNIAJĄCA BRATERSKA MIŁOŚĆ, OPIEKOWANIE SIĘ RODZINĄ, LICZENIE TYLKO NA SIEBIE ORAZ NIEUŻYWANIE ALKOHOLU. Indianie Ameryki Północnej, szczególnie plemiona zamieszkujące obszary Wielkich Równin, wyznają religię zwaną pejotyzmem. Jest to religia synkretyczna, a jej nazwa wywodzi się od słowa peyotl, meksykańskiej nazwy rośliny z rodziny kaktusowatych, której ojczyzną jest północny Meksyk - otrzymuje się z niej używkę, zwaną pejotl. Spożycie tej rośliny wywołuje w pierwszej fazie bóle głowy, nudności, ślinotok, natomiast w drugiej - ożywienie umysłowe, poczucie błogiego nastroju oraz stany halucynacyjne. Miejscowa ludność wykorzystywała ją nie tylko w swoich praktykach religijnych, ale także leczniczych.
/czytaj więcej/
Prawosławie - Staroobrzędowcy
- autor : Rel-Club
07/03/2008 @ 01:12
Ortodoksja czy rewolucja - rzecz o staroobrzędowcachW odpowiedzi na prośbę pewnej osoby (część wie o kogo chodzi ;) ) postanowiłem napisać krótki zarys dziejów starowierców nazwanych również staroobrzędowcami lub raskolnikami. W pierwszej cześci, którą prezentuję poniżej krótko i mam nadzieję konkretnie, chciałbym przedstawić genezę i przebieg schizmy. Drugą część (o ile o nią po przeczytaniu części pierwszej ktokolwiek poprosi) poświęcę raskolnikom w Polsce. Wszelkie krytyczne recenzje oraz uzupełnienia mile widziane. Reformy Nikona Kiedy z inicjatywy cara Aleksego Romanowa patriarcha Nikon rozpoczął w II poł. XVII wieku realizację reformy rosyjskiej cerkwi prawosławnej nie przypuszczał zapewne, iż pociągnie ona za sobą tak dalece idące skutki społeczne. Reforma Nikona dotyczyła bowiem głównie spraw związanych z samym rytem mniej skupiając się na kwestiach doktrynalnych. W1653 r. korzystając z poparcia cara, będący faworytem Aleksego Nikon, ogłosił plan reformy, który w założeniach miał przybliżyć Cerkiew zarówno do jej „właściwego” greckiego pierwowzoru jak i tym samym, do innych kościołów prawosławnych.
Zagadnienia okołoreligijne - Poszukiwacze prawdy
- autor : Rel-Club
05/03/2008 @ 21:49
Triumfalny pochód teozofii Czy generał, kierownik Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych może wierzyć w wędrówkę dusz i "poszukiwać ezoterycznej prawdy"? Owszem. Kimś takim był Michał Karaszewicz-Tokarzewski, towarzysz Piłsudskiego z Legionów i jednocześnie nieformalny przywódca Towarzystwa Teozoficznego w Polsce, organizacji mającej wszystkie cechy sekty religijnej. Jak to możliwe, że doktryna będąca zlepkiem wierzeń hinduskich i buddyzmu, nazywana przez Mirceę Eliadego "wstrętną hybrydą duchową", zdołała zagnieździć się wśród elit politycznych Europy, Indii i II Rzeczypospolitej?Dzieci mistycznej matki Podróże ponoć kształcą. W wypadku Heleny Pawłowny Bławatskiej, młodej i nieco egzaltowanej żony wicegubernatora Kaukazu, okazały się na tyle twórcze, że można mówić wręcz o zmianie jej osobowości. Niewiasta ta odwiedziła Indie, być może Tybet, kilka lat spędziła w Egipcie, gdzie kontaktowała się z dziwacznymi hermetycznymi bractwami i koptyjskim cudotwórcą oraz magiem, niejakim Paulosem Mentamonem. Kiedy w 1873 roku przybyła do Nowego Jorku, była już pewna, że została wybrana przez świętych mędrców, aby przekazać światu zapomnianą Prawdę.
Religie a wojna
- autor : Rel-Club
04/03/2008 @ 04:53
Religia w rękach polityki Wojny towarzyszą człowiekowi od wieków. Część z nich uważana jest za religijne. Jaki jest prawdziwy stosunek świata religii do świata wojny? Francuski historyk idei i religii Pierre Crepon w swojej książce „Religie a wojna” analizuje stosunek najważniejszych tradycji religijnych do tego problemu. Wszyscy znamy klasyczne pojęcia islamskiego dżihadu, czy chrześcijańskiej koncepcji „wojny sprawiedliwej”. Problem występuje przy ich głębszej analizie i interpretacji. Chrześcijaństwo i islam wypracowały dość konkretne stanowiska wobec wojny. Buddyzm i hinduizm, zaś podjęły się swego rodzaju spirytualizacji tego zjawiska i nie określiły stosunku do niego sensus stricto..
Ważne daty w marcu
- autor : Rel-Club
01/03/2008 @ 21:19
Dodaliśmy do Kalendarium kolejny miesiąc - Ważne daty w marcu
1 marca
Międzynarodowy Dzień Obrony Cywilnej Międzynarodowy Dzień Walki Przeciw Zbrojeniom Atomowym Dzień Puszystych 3 marca Międzynarodowy Dzień Pisarzy 4 marca Kościół katolicki: św. Kazimierza Królewicza
/czytaj więcej/
|
|